Ja niisugune ümberlükkamine – see on illusoorne mõttekiht alateadvusliku hirmu katteks. Kummutaja pole leidnud julgust illusiooni meditatiivses elus kaotada, et jõuda vaimse tegelikkuseni; illusoorset käsile võtta. Seetõttu nihutab ta nüüd oma hingeelus esile kerkinud regiooni ümberlükkamise näivpõhjused. Need rahustavad teadvust; ta ei taju enam hirmu, mis alateadvusesse jääb siiski püsima.
Vaimuilma salgamine on soov ära joosta oma hingeolemuse eest. See on aga võimatu. Tuleb jääda enda juurde. Ja kuna saab küll ära joosta, ent mitte enda eest põgeneda, siis hoolitsetakse, et edasi joostes enam ei nähta. Kuid kogu inimolevust tagab hingeliselt midagi sarnast, nagu silma kae puhul. Silm ei suuda siis enam näha. Ta on muutunud pimedaks.
Nii tumestab vaimutunnetuse kummutaja oma hinge. Ta ähmastab oma hinge hirmust sündinud näivpõhjuste abil. Ta väldib hinge tervet valgustamist; ta loob endas ebaterve hingepimenemise. Vaimutunnetuse salgamine pärineb hinge kaehaigusest.
Kui tahetakse mõista vaimutunnetuse õigustatust, siis ollakse lõpuks juhitud hinge sisemise vaimse tugevuse juurde. Ja niisuguse tunnetuse juurde saab jõuda vaid hingeolemuse tugevndamise teel.“
Rudolf Steiner. Kõrgema tunnetuse astmed. PreMark 2005, lk 121-122.
No comments:
Post a Comment