Alkeemia – ühe vormi teiseks muundamise kunst ja teadus. Sisemine alkeemia (nagu Egiptuse süsteemi puhul) teisendab teadvuses sisalduvat energiat ja kehastunu elujõudu avardunud teadvuse kogemuseks, millega kaasneb praktiseerija ülemeeleliste võimete areng.
Ammit – müütiline olend, kes on seotud džjedi ehk tšakrate salajase kanaliga. Osalt krokodill, osalt lõvi ning osalt jõehobu, esineb Ammit sageli kõrvuti džjedi kirjeldusega. Ta istub kägaras, olles surunud oma pärani krokodillikoonu kolmanda (vägi) ja neljanda (armastus) tšakra vahele.
Anubis – Egiptuse jumalus (pooleldi šaakal pooleldi inimene), keda seostatakse Surnuteriigiga. Egiptuse müütide järgi oli Anubis Osirise kaitsja allilmas ning ta väljendab psüühika maa-aluseid tasandeid.
Ba- taevane hing.
Džjed – püha tšakrate kanal. Džjed saab alguse juurtšakrast ning lõppeb pealael (kroontšakras). Egiptuse alkeemilises süsteemis on see keskne kanal ülestõusmisprotsessis.
Hiilgav Vaimukeha – vt Sahu.
Horos – Isise ja Osirise poeg. Sümboolselt viitab Horos vaimu (Osiris) ja mateeria (Isis) ühinemisele. Tema lugu on allegooriline ning kajastab sümbolite keeles meie arenguteekonda, mida kogeme tõustes mööda džjedi avardunud teadvueseisunditesse.
Ida – joogasüsteemis tuntud termin selgroost vasakul asuva peenenergiakanali kohta. Seda tuntakse ka lunaarse ehk Chandra kanalina, mis kulgeb juurtšakrast üles pähe ning lõppeb vasakus ninasõõrmes (vt Must Madu).
Inkarneerunu – Isise preestrinna, kes oli saanud väljaõppe, et kehastada Isise energiaid.
Isis – Horose ema ning üks kõige tähtsamaid jumalusi Egiptuse panteonis. Teda peeti ka Kosmiliseks Emaks ning tema kultus levis peaaegu kõikides vanaaja maailma tuntumates osades.
Ka – peenenergiakeha Egiptuse alkeemias. Ka on füüsilise keha energeetiline duplikaat ning vahel nimetatakse teda ka eeterteisikuks või vaimseks kaksikuks. Suur osa Egiptuse alkeemia fookusest oli suunatud Ka-keha transformatsioonile.
Keskmine Sammas – peenenergiakanal, mis kulgeb keha keskteljel selgroost eespool, ulatudes juurtšakrast pealaeni (vt praanatoru).
Khat – tihe, lihast ja verest füüsiline keha.
Kuldne Madu – Magdaleena poolt kasutusele võetud termin, et kirjeldada selgroos asuvat solaarkanalit (vt pingala). Solaarkanal väljendab loomingu meesaspekti ning on seotud valgusega.
Kuldne rüü – vt Sahu.
Kundalini jooga – joogasüsteemi õpetus, mis keskendub kundalini väe (sekhemiga sarnase energiavormi) liikumisele selgroos. Sedamööda, kuidas kundalini energia mööda selgroogu ülespoole tõuseb, aktiveeruvad erinevad tšakrad, tagades joogile või jooginile meisterlikkuse vastavatel teadvustasanditel.
Käbinääre – nääre, mis asub pea keskel. Selle funktsiooni pole lääne teadus veel täielikult mõistnud, kuid esoteerilisest vaatepunktist nähakse käbinäärmes võtit kõrgemate teadvustasandite juurde.
Lennutakistused – Magdaleena poolt kasutusele võetud termin, et kirjeldada vaimse valgustumise teel olevaid psühholoogilisi tõkkeid. Magdaleena traditsioonis on alkeemiku üks ülesandeid lennutakistused eemaldada, nii et teadvuse ülestõusmine mööda džjedi võiks aset leida.
Maat – Egiptuse jumalus, keda seostatakse Surnuteriigiga. Maat hoiab käes kaalukausse, millest ühele on asetatud sulg. Teisele kausile pannakse selle inimese süda, kes vaimsesse paradiisi sissepääsu otsib. Kui kahetsused ja häbi südame raskeks teevad, vajub südamega kaalukauss allapoole ning see inimene peab suunduma Allilma radadele. Kui aga süda on kerge kui sulg, avaneb inimese ees uks kõrgematesse vaimsetesse maailmadesse.
Must Madu – Magdaleena poolt kasutusele võetud termin, et kirjeldada selgroos asuvat lunaarkanalit (vt Ida). Must Madu kehastab loomingu naiselikku müsteeriumi ning viitab Tühjusele kui allikale, kust kõik on alguse saanud.
Neeter – neeterid viitavad peenenergeetilistele vägedele. Klassikalises Egiptuse alkeemias tuntakse 26 neeterit, kuid seda terminit võib kasutada ka mis tahes nähtuse puhul, millel on energiat ja väge. Seega võib antud mõistet seostada ka joogas tuntud shakti ehk väega.
Pingala – joogasüsteemis tuntud termin selgroost paremal asuva energiakanali kohta. Seda tuntakse ka solaarse ehk Sureya kanalina, mis kulgeb juurtšakrast üles pähe ning lõpeb paremas ninasõõrmes (vt Kuldne Madu).
Praanatoru – praanatoru võib vaadelda kui kehaga seotud magnetväljade keskset jõuliini. Kõik bipolaarsed magnetid, kaasa arvatud meie kehad, omavad põhja- ja lõunapoolust. Need kaks poolust tekivad kesktelje ümbrusesse, nagu näiteks maa puhul, mis on samuti bipolaarne magnet. Füüsilise keha sees kulgeb kesktelg kroonist perineumini, paiknedes eespool (vt džjed, Keskmine Sammas).
Punased Maotilgad – peenenergia substants, mida eritub kroonist ning mis on seotud inimese füüsilise ema omadustega. Need tilgad tekivad alkeemilise, Musta ja Kuldset Madu aktiveeriva meditatsiooni tagajärjel, mida kirjeldatakse Käsikirjas. Huvitaval kombel on see meetod paljuski sarnane ühe praktikaga Tiibeti vadžrajaana joogas, kus samuti esinevad punased ja valged tilgad. Ka selles Tiibeti praktikas kasutatakse neid tilku õndsuse genereerimiseks, kuid seal jääb praktiseerija õndsusesse puhkama, et mõtiskleda kõikide asjade ja nähtuste olemusliku tühjuse üle. Horose alkeemias on aga lõppeesmärk erinev. Kuigi tilkade ühinemine tekitab samuti õndsuse tunde, saadetakse genereeritud õndsus Ka-kehasse, taotlusega seda tugevndada. Magdaleena järgi tugevndavad Ka´d ekstaatilised teadvuseseisundid.
Pühitsetu – inimene, kes on astunud üle läve ühest teadvusetasandist järgmisesse. Pühitsetule on õpetatud salajasi teadmisi ning ta on seotud neid salajasi teadmisi edasiandva vaimse liiniga.
Pühitsus – protsess, mille käigus astutakse ühelt teadvusetasandilt järgmisele. Pühitsused on nagu teetähised, mis märgistavad meisterlikkuse erinevaid tasandeid. Neid võib saada otse mõnelt vaimselt olevuselt või mõningatel juhtudel ka füüsilise isiku vahendusel.
RA – Egiptuse päikesejumal. Alkeemilisest seisukohast on kõigel tuletaolisel RA vägi. Ka-kehas asub üks energiakeskus ehk tšakra, millel on tulega sarnanev loomus, ning seda tuntakse päikesepõimiku tšakrana. Suur osa Egiptuse alkeemiast tegeleb RA paljude vormidega, kasutades seda Ka`s alkeemilisi reaktsioone esilekutsuva energiaallikana.
Sahu – surematu energiakeha, mida nimetatakse mõnikord ka Kuldseks rüüks või hiilgavaks vaimukehaks.
Samadhi – sisemise tähelepanu seisund joogas, mis saavutatakse meditatsiooni abil. Samadhis pöördub teadvus välistelt meeltelt sisemistele meeltele. Samadhil on palju tasandeid kergest sisemise tähelepanu seisundist tugevalt teisenenud teadvusseisunditeni. Kõige sügavamatesse samadhisse jõudes seiskub aeg. Igasugune tunnetus ajast lakkab, nagu lakkab ka maailma tunnetamine. Teadvus saab teadlikuks iseenesest ning sellest sügavast iseenese sisemisest äratundmisest tekib spontaanne õndsusseisund.
Sekhem – elujõud. Sõnasõnaline tähendus on „see, mis paneb asjad tõusma“. Egiptuse alkeemias tugevndatakse inimese sekhemi ehk elujõudu nii, et see võiks transformeeruda avardunud teadvuseks. Sekhemi vägi tõstab džjedi, genereerides jõudu tõusta üles mööda tšakratest redelit valgustumiseni. Seda suure potentsiaaliga elujõudu kasutatakse ka teatud alkeemiliste protsesside puhul, et genereerida teadvuses peituvaid vägesid (vt siddhid).
Seksuaalmaagia – seksi kasutamisel maagias on pikk ajalugu, mis ulatub paljude tuhandete aastate taha ning hõlmab mitmeid kultuure ja vaimseid traditsioone. Siiski ei vaadelda Isise seksuaalmaagiat maagiana tavatähenduses. Selle asemel, et püüda maagiliste muundamiste abil mõjutada välist maailma, keskendub Isise seksuaalmaagia maagilisel teel läbiviidavatele muundamistele teadvuses enese sees. Seega on tegemist tõepoolest sisemise alkeemia vormiga, õpetusega, mille eesmärgiks on ühendada kõige algsemaid ja võimsamaid energiaid, mis on kehastunud olenditele kättesaadavad.
Set – Horose isa, Osirise vend ja mõrtsukas. See on Set, kelle Horos müütide järgi võitma peab.
Siddhid – joogi võimed. Need teadvuseväed hõlmavad ebatavaliste võimete laia skaalat. Nende seas on sellised oskused nagu selgeltnägemine (sisemine nägemine), selgeltkuulmine (sisemine kuulmine) ja selgeltteadmine (millegi teadmine, teadmata kuidas seda teatakse). Need väed hõlmavad ka tervendamisoskust ning teatavat tuleviku ettenägemisvõimet. Siddhide hulka kuuluvad veel sellised tõeliselt haruldased väed nagu bilokatsioon (võime olla üheaegselt kahes kohas), teleportatsioon (enese transportimine hetkega suurte vahemaade taha) ja leviteerimine (õhus hõljumine). Neid teadvuses peituvaid vägesid on paljude maailma religioonide ja alkeemiliste traditsioonide (sh budismi, kristluse, hinduismi, džainismi, islami, judaismi ja taoismi) poolt sagedasti dokumenteeritud. Lisaks valdavad nimetatud oskusi väidetavalt ka hõimukultuuridesse kuuluvate rahvaste šamaanid.
Tantra – mõiste, mis viitab energeetilistele praktikatele. Seda terminit on mõnikord kasutatud (näiteks budistide poolt) ka selleks, et osutada energeetilistele praktikatele, mis toimuvad teadvuse enese sees. Siiski võib nimetatud mõistet kasutada ka seksuaalsusega seotud meetodite puhul. Seksuaalsusel põhineva tantra eesmärgiks on teadvustasandi tõstmine seksuaalenergia abil ning selle erinevaid väljendusvorme leidub kõikjal üle kogu maailma.
Tšakra – energiapööris peenkehas. See sõna tähendab „ratast“, kuna tšakrad pöörlevad nagu rattad. Tšakrate olemasolu on ka teaduse poolt tõestatud fakt, tšakrad saadavad välja nii valgust kui heli.
Uraeus – mõnikord ka „võidmiseks“ nimetatud seisund, mis tekib siis, kui sekhem (elujõud) on mööda džjedi üles ajju tõusnud. Džjedi liikumine loob maotaolise energiavormi, mis võib olla põhjuseks, miks vanad egiptlased uraeust just maona kujutasid.
Valged Maotilgad – peenenergia substants, mida eritub kroonist ning mis on seotud inimese füüsilise isa omadustega. Need tilgad tekitavad alkeemilise, Musta ja Kuldset Madu aktiveeriva meditsiooni tagajärjel, mida kirjeldatakse Käsikirjas.(Vt ka Punased Maotilgad, kus seda ilmingut on võrreldud sarnase nähtusega Tiibeti vadžrajaana praktikas.)
Ülestõusmine – elujõu (sekhemi) ülespoole liikumise protsess, mis kulgeb džjedi kõrgematesse ajukeskustesse, aktiveerides teadvuses olevad väed (siddhid) ning tagades praktiseerijale juurdepääsu oma olemuse vaimsete tasandite juurde. See termin viitab ka Ka-keha tõusmisele kõrgematesse energia- ja valgusemaailmadesse.
Allikas: Kenyon, T., Sion., J., Magdaleena käsikiri., Valgusesaar. 2009. Lk 280-285.
No comments:
Post a Comment